copyright – @Traian Panghe, Sibiu, 2023

Puține campanii pe care le-am văzut în România m-au impresionat foarte mult în ultimii ani. Aș putea să mă gândesc la o listă, dar sigur-sigur campania BCR e una dintre ele și e sus de tot.
Acum mulți ani, m-am intersectat profesional cu Katerina Todorovski într-o agenție unde eram group creative pe un cont de bancă; ea avea alte conturi, dar am lucrat câteva chestii și cu ea. Îmi amintesc că era foarte activă, deschisă și încuraja creativii să vină cu idei; lucram repede, pe proiecte și eram interesat să livrez cât mai mult și uneori insista să mai aduc idei, când simțea că mai e loc. Dar nu am crezut vreodată, recunosc, că va deveni un lider care să aducă pe piață astfel de campanii. Pe unii oameni îi simți că vor ajunge departe, alții sunt rachete, decolează la un moment dat, complet imprevizibil.
Am ascultat-o și în acest podcast și am înțeles că forța uluitoare pe care ți-o dă mărturisirea publică e probabil unul din ingredientele care te ridică enorm și Katerina e în mod clar un lider de marketing.
Revin la campanie, pentru că e important să spun și că creația – nu știu agenția – are un merit enorm au venit cu o idee incredibil de puternică, vulnerabilă, măreață și copleșitoare, în același timp.

Să vorbești despre potențialul tău target – publicul tânăr activ, care are nevoie și vrea să acceseze credite pentru a prospera, pentru a avansa în viață, pentru a-și întemeia o familie – cu atâta onestitate și să-i expui temerile, angoasele și întrebările scormonitoare în propriul eu este absolut grozav.
Și să dramatizezi și mai mult toate astea punând un tânăr bărbat în relația psihoterapeutică aș zice cu propriul copil, asumând un voice over al copilului care își imaginează ce sime și gândește un tânăr tată este incredibil de puternic și îndrăzneț și valoros.
Aproape că te întrebi – și eu însumi chiar mă întreb – dacă un brand are voie să facă așa ceva; în sensul că această conversație cu straturile cele mai adânc psihografice ale tinerilor bărbați din target aproape că sfidează limitele și transgresează morala. Sigur, pot părea vorbe grele, dar realmente impactul emoțional al acestui discurs de brand al BCR este uriaș. Dacă expunerea e corectă și sigur, mai departe, dacă banca e pregătită să transforme această favorabilitate emoțională în conversii și lead-uri.
Pentru că mai e ceva aici – și meritul e deopotrivă al strategilor din agenție și al marketerilor BCR – să construiești o piramidă de comunicare a unei bănci pe acest fundament ultra-emoțional e iarăși un task foarte complicat. BCR nu vinde haine sau produse easy, lejere, dimpotrivă – chestii grele, de viață. Și da, aici e punctul de convergență care poate construi enorm – deciziile grele de viață se iau pe instincte, pe emoții, nu pe cifre și raționalizări excesive. Știam mai demult o vorbă, citită nu mai știu pe unde – reason leads to conclusions, but emotion leads to action. Bravo BCR, bravo agenției!